قوانین و مقررات مالیاتی ایران، همانند اغلب کشورها، تکالیف مالیاتی متنوعی را بر عهده صاحبان مشاغل گذاشته است. ناآگاهی و عدم رعایت این تکالیف مالیاتی از سوی صاحبان مشاغل می‌تواند جرایم مالیاتی بعضاً هنگفت و حتی مجازات کیفری سنگینی را به آنان تحمیل کند. در این ارتباط، انجمن حسابداران خبره ایران در راستای خدمت به عموم (جامعه) و فراهم کردن شرايط و فرصت‌‏‌های مناسب برای رشد شاغلان در حرفه، و جلب مشارکت هر چه بيشتر افراد صلاحيت‌دار در زمينه‏ خدمات حرفه‌‏‌ای مورد نياز جامعه (موضوع ماده 1 اساسنامه) اقدام به طراحی "گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل" کرده است. این گواهینامه به حسابداران صلاحیت‌داری اعطا می‌شود که علاوه بر داشتن تحصیلات دانشگاهی معتبر (حداقل کارشناسی حسابداری یا رشته‌های مرتبط) دارای سابقه کار مرتبط (حداقل دو سال) باشند، و موفق به گذراندن آزمون کتبی و عملی برگزاری توسط کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل انجمن حسابداران خبره ایران نیز بشوند.
 

نخستین "آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل" (مشروح خبر) با حضور ۹۰ نفر از داوطلبان واجد شرایط در روزهای ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار شد، و پس از ارزیابی انجام‌شده سرانجام ؟؟ نفر از شرکت‌کنندگان موفق به دریافت این گواهینامه شدند (فهرست پذیرفته‌شدگان این آزمون به زودی اعلام خواهد شد).


مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده در انجمن مقرر است، نوبت آینده این آزمون در مرداد ۱۳۹۸ برگزار شود، که به محض انتشار فراخوان مربوط از سوی انجمن در این صفحه به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید.