برای دسترسی به آرشیو الکترونیکی مجله حسابدار بر روی تصویر بالا کلیک کنید       

حسابدار ارگان رسمی انجمن حسابداران خبره ایران است. این مجله برای نخستین بار در پاییز سال 1355 (به صورت دوماهنامه) منتشر شد؛ و هم اکنون در پنجمین دهه انتشار خود قرار دارد. حسابدار، از این حیث، مانا‎ترین نشریه حرفه‎‌ای حسابداری ایران به شمار میآید. حسابدار نخستین و تنها نشریه حسابداری ایران است که طی ادوار گذشته به صورت ماهنامه منتشر شده است. این مجله هنگام انتشار نسخه چاپی با شمارگان ده هزار نسخه در ماه (بیش از یکصدهزار شمارگان در سال) پرشمارگان‌ترین نشریه حسابداری ایران، در بین همه نشریات دانشگاهی و حرفه‎‌ای حسابداری، بوده است. حسابدار طی پنج دهه گذشته از راه انتقال دانش و تجربه روز حسابداری جهان نقشی انکارناپذیر در توسعه دانش و حرفه حسابداری ایران ایفا کرده است. افزون بر این، در اثر اهتمام هوشمندانه مسئولان انجمن و مجله، بخش قابل توجه و ارزشمندی از تاریخ انجمن، و بالتبع تاریخ حرفه حسابداری ایران، در این مجله مستند شده است. از این حیث، جایگاه حسابدار در انجمن و حرفه حسابداری ایران فراتر از صرفاً یک نشریه تخصصی است. روز سه‎‌شنبه 23 آذر 1395، همزمان با آیین گرامی‎داشت روز حسابدار سال 1395، «جشن چهل‎‌سالگی مجله حسابدار» نیز در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد. گزارش کامل و فیلم بخش‎‌های مختلف این مراسم در این پیوند در دسترس علاقه‎‌مندان قرار دارد.

وبگاه حسابدار

در راستای اقدامات انجام‌شده برای توسعه شبکه اطلاع‎‌رسانی انجمن در فضای مجازی، نسخه آزمایشی وبگاه رسمی حسابدار به نشانی hesabdar.iica.ir همزمان با «جشن چهل‌‎سالگی حسابدار» به صورت نمادین افتتاح شد. پس از آن تاریخ، علاوه بر انتشار فایل الکترونیکی شماره‌های جدید مجله حسابدار به مرور بایگانی تمامی شماره‌‎های قبلی حسابدار طی چهل سال گذشته نیز با امکان جستجوپذیری در این وبگاه بارگذاری شد و در اختیار عموم علاقه‎‌مندان قرار دارد (اینجا).
 

شناسنامه حسابدار

اطلاعات تماس

 • رایانامه (ارسال مقالات): این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

راهنمای انتشار مقاله در حسابدار

اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال مقالات حرفه‌ای خود به ارتقای کیفیت محتوای حسابدار به عنوان صدای رسای حرفه حسابداری ایران کمک کنند. انجمن حسابداران خبره ایران، به عنوان یک انجمن «حرفه‌ای» مأموریت‌های زیر را دنبال می‌کند:

 • رشد و بالندگی اعضاء به عنوان اصلی‌ترین سرمایه انجمن،
 • کمک به اعتلای حرفه حسابداری از راه آموزش، پژوهش و ارتقای دانش و مهارت فعالان حرفه،
 • کمک به سازمان‌ها و ارزش‌آفرینی برای آن‌ها از راه اعضاء، و
 • اعطای معتبرترین گواهینامه‌های حرفه‌ای حسابداری در ایران.

از این رو، مقالات، یادداشت‌ها، میزگردها، گزارش‌ها، اخبار، و دیگر مطالبی که در حسابدار، به عنوان ارگان رسمی انجمن، منتشر می‌شوند، جملگی در راستای تحقق مأموریت‌های فوق هستند. به همین دلیل، از اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان درخواست می‌شود در ارسال مقالات خود برای انتشار در حسابدار موارد زیر را در نظر داشته باشند:

الف) مقالات زیر در اولویت انتشار در حسابدار قرار دارند:

 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز حسابداری ایران می‌پردازند. منظور از "حسابداری" در این‌جا زمینه‌های تخصصی مختلف، از جمله، حسابداری مالی، حسابداری بها، حسابداری مدیریت، و حسابرسی (مستقل/ داخلی/ عملیاتی/ رعایت/ ...) است.
 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران می‌پردازند. از جمله، قوانین و مقررات مالیاتی، قوانین و مقررات تجاری، قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی، و سایر قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران.
 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران می‌پردازند. از جمله، راهبری شرکتی، کنترل داخلی، ضدتقلب، ضدفساد مالی، تأمین مالی، و سایر مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران.
 • ترجمه مقالات منتشر شده در مجلات "حرفه‌ای" معتبر جهان که به یکی از مسائل روز حسابداری جهان یا یکی از مسائل روز مرتبط با حسابداری جهان می‌پردازند؛ و برای حسابداران حرفه‌ای ایران واجد جنبه‌های آموزشی کاربردی (نه صرفاً نظری) هستند.

ب) حسابدار از انتشار مقالات زیر معذور است:

 • مقالات "علمی-پژوهشی" (تألیفی یا ترجمه) که به تبیین مراحل انجام و گزارش یافته‌های پایان‌نامه‌های دانشگاهی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) می‌پردازند.
 • مقالات "مروری" (تألیفی یا ترجمه) که به مرور پیشینه پژوهش‌های دانشگاهی در ارتباط با یکی از مفاهیم حسابداری می‌پردازد.
 • مقالات که با گردآوری آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) تنظیم شده‌اند و هیچ ایده ارزنده‌ای به آن‌ها افزوده نشده باشد.
 • مقالاتی که از خلاصه‌سازی و جرح و تعدیل آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) تنظیم شده باشند.

پ) رعایت حقوق مؤلفان خط قرمز انتشار هرگونه مطلب در حسابدار است. از این رو، چنان‌چه در مقالات تألیفی خود از آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) بهره برده‌اید؛ ضروری است که به‌دقت به منابع مورد استفاده ارجاع دهید.

ت) اصول اولیه مقاله‌نویسی را در مقالات تألیفی خود رعایت فرمایید. از جمله، انتخاب تیتر مناسب، پیکربندی مقاله (مقدمه/ بدنه/ نتیجه)، و استفاده از تیترهای میانی (بخش‌بندی بدنه مقاله) - راهنمایی بیشتر

ث) اصول اولیه دستور خطّ فارسی و دستور زبان فارسی را در مقالات تألیفی و ترجمه‌های خود رعایت فرمایید - راهنمایی بیشتر.

 

در پایان لازم به تأکید است، با توجه به این که اولویت اصلی حسابدار مطرح کردن مسائل روز حسابداری ایران، مسائل روز قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران، و مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران است؛ چنان‌چه مقالات تألیفی ارسالی دربردارنده مطالبی ارزنده برای حسابداران حرفه‌ای ایران باشد، ویراستان حسابدار نقایص مربوط به اصول اولیه مقاله‌نویسی، دستور خطّ فارسی و دستور زبان فارسی را در این قبیل مقالات برطرف خواهند کرد. به عبارت دیگر، امید است افراد حرفه‌ای شاغل در حسابداری ایران به دلیل وسواس در ارسال مقالات کاملاً درست، خوانندگان حسابدار را از دانش و تجارب ارزنده خود محروم نسازند.

اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌توانند، با در نظر داشتن مراتب فوق، متن مقاله خود را در قالب نرم‌افزار MS WORD تایپ کنند؛ و برای بررسی، به رایانامه حسابدار (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) بفرستند.