مسعود کرباسیان در خصوص اعتراض برخی از اعضای اتاق بازرگانی نسبت به افزایش مالیات علی‎الحساب واردات گفت: صورتجلسات نشست‌ها وجود دارد که اعضای اتاق نیز حضور داشتهاند و با این موضوع موافقت کرده‌اند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از فارس، معاون وزیر اقتصاد و رئیس گمرک ایران با بیان این که دریافت مالیات علی‌الحساب چهار درصدی خواست سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور است، گفت: اتاق بازرگانی و صادرکنندگان کارت بازرگانی باید مسوولیت آن را بپذیرند. مسعود کرباسیان در مورد مالیات علی‌الحساب چهار درصدی واردات قطعی به کشور اظهار کرد: جلساتی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، سازمان مالیات و گمرک برگزار شد تا در مورد واردات با کارت‌های اجاره‌ای تصمیم‌گیری شود.

 

رئیس کل گمرک ایران گفت: در کارت‌های اجاره‌ای دسترسی به افرادی که اقدام به واردات کالا کرده‌اند وجود ندارد به همین دلیل توافق شد طبق قانون مالیات علی‌الحساب اخذ شود که قبلا 2 درصد بود و اکنون به 4 درصد افزایش یافته تا معوقات مالیاتی کاهش یابد.وی افزود: برآورد سازمان مالیاتی در مورد مالیات کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف حدود 8 هزار میلیارد تومان است، اما برای اینکه تولید از این موضوع لطمه نبیند تسهیلاتی فراهم شد.

 

کرباسیان عنوان کرد: طبق تفاهم، واحدهای تولیدی که مواد اولیه وارد می‌کنند یا افراد خوشنام و خوش‌حساب از سوی سازمان مالیاتی همچنین دارندگان کارت‌های معتبر بازرگانی از این قاعده مستثنی هستند. وی در مورد اعتراض برخی اعضای اتاق بازرگانی نسبت به افزایش مالیات بیان کرد: صورتجلسه نشست‌ها وجود دارد که اعضای اتاق نیز حضور داشته و با این موضوع موافقت کرده‌اند. به گفته وی، اتاق بازرگانی می‌تواند لیست کارت‌های بازرگانی معتبر خود را بدهد تا مالیات علی‌الحساب کمتری پرداخت کنند .کرباسیان تاکید کرد: قطعا دریافت مالیات علی‌الحساب 4 درصد در شناسایی کارت بازرگانی یکبار مصرف موثر است.

شماران

 

 
 
نرم افزار حسابداری تیپ