بانک مرکزی طی اطلاعیه با هشدار به سپرده گذاران اعلام کرد صدور گواهي سپرده در قبال خريد املاک و مستغلات مشتريان توسط نهادهاي پولي فاقد مجوز غیرقانونی است.
 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس بررسي‌هاي به عمل آمده و اطلاعات دريافتي مشخص شده است که برخي نهادهاي پولي فاقد مجوز از بانک مرکزي، نظير تعدادي از تعاوني‌هاي اعتبار موسوم به موسسات مالي و اعتباري، اقدام به صدور گواهي سپرده در قبال خريد املاک و مستغلات مشتريان مي کنند. بدين منظور نهادهاي مذکور اموال مشتريان را بعضاً با قيمتي بيش از ارزش متعارف خريداري می کنند و در ازاي بهاي اموال خريداري شده نسبت به صدور گواهي سپرده با نرخ‌هايي بيش از سقف سود علي‌الحساب اعلامي از سوي بانک مرکزي اقدام مي‌کنند.

مطابق این اطلاعیه، اقدام مزبور با قانون عمليات بانکي بدون ربا (بهره) و ساير مقررات موضوعه مغايرت دارد. زيرا افتتاح حساب سپرده يا صدور گواهي سپرده در نظام بانکي کشور باید در قبال دريافت وجه نقد از مشتريان صورت گيرد. به نظر مي‌رسد انجام چنين اقداماتي توسط اين نهادها به دليل مشکلات نقدينگي آنها يا انجام عمليات متقلبانه باشد که در هر صورت به هيچ وجه مورد تائيد بانک مرکزي نیست و مسئوليت عواقب آن مستقيماً به عهده نهادهاي ياد شده و دارندگان اينگونه گواهي‌هاي سپرده خواهد بود.

روابط عمومی بانک مرکزی در پایان اطلاعیه خود از هموطنان ارجمند درخواست کرده است ضمن حفظ هوشمندي، از فروش املاک و مستغلات خود به چنين نهادهايي امتناع ورزيده و منابع مالي خود را با مخاطره جدي مواجه نکنند.

شماران